Олеськ
Бібліотекар Марчук Лариса Степанівна
Важливе місце серед духовних цінностей, набутих людством, займають книжкові зібрання бібліотек. Бібліотека на селі є найбільш доступним культурним закладом для місцевої громади і виконує чимало місій. Бібліотека-філіал села Олеськ, яка входить до Любомльської Централізованої Системи Публічно-Шкільних бібліотек розташована в центрі села. Приміщення бібліотеки займає одну кімнату в сільському Будинку культури, площею 40 м2 .
Збереження бібліотечного фонду є одним із основних завдань бібліотеки. Книги зберігаються на стелажах у вертикальному положенні, стелажі стоять перпендикулярно до вікон, щоб сонячне світло не сприяло руйнуванню книг. Підшивки газет і журналів зберігаються горизонтально, щоб не ламався переплет.
Ширина проходу між стелажами задовольняє доступ користувачів до вибору книг. Бібліотека обладнана електричним освітленням, люстра на три лампочки розміщена посередині для рівномірного освітлення. Для забезпечення роботи бібліотеки і умов збереження бібліотечного фонду приміщення в осінньо-зимовий період опалюється піччю. Кожного року заготовлюються дрова, централізовано привозять торфобрикет.
Бібліотека обслуговує близько 600 користувачів.
Відвідування за рік становить більше 3200 разів, в т.ч. дітьми – майже 800, та юнацтвом біля 300.
Кожен, хто переступає поріг книгозбірні, поринає у чарівний світ книг. Стиль бібліотеки формує перш за все її вигляд - продуманий інтер’єр якого прикрашають квіти, книжкові виставки: «Що сьогодні читають?», «Їх імена на літературній карті України», «Українська нація - шлях до самовизначення», «З народного напившись джерела», «Гордись своїм краєм», інформаційний куточок «Нові книги. Читаємо. Обговорюємо», Атмосферу гостинності доповнює читацький стенд «Інформація для читачів». Дуже важливо гармонійно поєднати візуальний образ бібліотеки і її змістовну складову, тобто саму діяльність, напрямки якої форми та методи бібліотека сьогодні має право довільно обирати. Тут можна почитати книгу або газету, поспілкуватися, цікаво провести вільний від повсякденних клопотів час. Виходячи із соціальних та життєвих потреб кожного жителя села обрано оптимальний і зручний графік роботи. Робочий час розпочинається у 9.00 годині закінчується у 18.00 год., з перервою на обід з 13.00 год. до 14.00 год., вихідні дні - субота, понеділок.
У центрі уваги завідувачки бібліотекою завжди був і є користувач. Враховуючи життєві потреби, стан душі, позицію кожного жителя, бібліотекар шукає індивідуальні підходи в роботі. Один із напрямків роботи - це надання інформаційно-консультативної допомоги різним категоріям користувачів, особливо молоді, людям похилого віку, безробітним.
Основні мотиви звернення користувачів до бібліотеки є: самоосвіта, читання, інтерес до нових періодичних видань, інформація для навчання і роботи, правові проблеми, проведення вільного часу. В умовах обмеженого фінансування задовільнити інформаційні потреби користувачів дуже складно. Тому в бібліотеці працює дієвий читацький актив. Пропозиції, зауваження користувачів, задоволення їх запитів аналізуються членами бібліотечної ради, обговорюються в органах місцевого самоврядування з тим, щоб и бібліотека працювала так, як того потребують люди.
Відомо, щоб мати читача, треба його «вирощувати» змалку, прививати звичку до книги, до читання, до самої бібліотеки як території безпеки та задоволення, де тобі завжди раді, де весело та цікаво. Веселих, цікавих, пізнавальних і корисних занять бібліотека проводить чимало. Екскурсії в книгозбірню, літературний ранок «Благослови мене, друже, славою святою» (до річниці від дня народження Т.Г.Шевченка), конкурс «Літературний калейдоскоп», літературні вікторини, уроки з народознавства, екології, історії, доброти, урок пам’яті «Дзвони Чорнобиля», свято української мови «Барви рідного слова», день сімейного відпочинку до Дня Матері «Як Батьківщина й сонечко над нами, отак і мама в нас одна», дитячий ранок «Святий Миколай на землю сходить».
У заохоченні до бібліотеки сільської молоді використовуються ігрові, дискусійні форми спілкування. Бібліотекар має на меті донести до молоді просту істину: людина, що читає, отримує такі дивіденди, як кращу пам'ять, кращий інтелект, вона краще спілкується, легше зав’язує контакти, досягає справжніх успіхів у житті. У бібліотеці проходять дискусії на теми - вибору майбутньої професії, здорового відношення до життя.
Читацькі інтереси дорослих читачів сільської бібліотеки носять дуже часто прикладний характер, зорієнтовані на пошук не стільки цікавого, скільки корисного, наприклад, про нові аграрні технології, поради щодо самолікування, ведення домогосподарства, правові аспекти. Безумовно популярними завжди залишаються жіночі романи, фантастика, детективи. Для кращого задоволення потреб користувачів бібліотекар привозить для читання книги з районної бібліотеки. Задовольняючи попит на розважальну літературу, завжди є необхідність розвивати нові художні смаки, розширювати коло читацьких інтересів своїх користувачів. І, звичайно, розмірковувати щодо читача втраченого. Найчастішою причиною його відмови від бібліотеки є незадоволений попит. Щоб його зацікавити в бібліотеці представлена виставка «Що сьогодні читають?», на якій є експозиція забутих книг «Забуті, але «живі» і поличка книг, що повертаються читачами «Тільки-но прочитано». Звичайно іноді треба шукати читача й поза стінами бібліотеки, тому доводиться нести книгу в місцеві установи і оселі людей.
Інформаційної підтримки потребує і найбільш вразливий прошарок сільських жителів: інваліди, пенсіонери (серед них - ветерани війни і праці, діти війни, вдови війни). Головне, що необхідно цим людям, - це турбота та повага, спілкування, подолання комунікаційних бар’єрів. Книгозбірня відзначається увагою до цієї категорії користувачів. Інвалідам запропоновано обслуговування книгою на дому, з ветеранами війни і праці проводяться зустрічі, для них влаштовуються цікаві заходи. Зокрема, оформлялася тематична полиця «Доки живемо - пам’ятаємо», проводився тематичний вечір «Вічно живі у пам’яті народній», до Дня захисника Вітчизни проводиться вшанування ветеранів на дому.
Щоб якісно забезпечити інформаційні інтереси користувачів бібліотеки, потрібна належна ресурсна база, бібліотечний фонд і інформаційні джерела з якими б працювали бібліотекар та читачі. Інформаційна функція сільської бібліотеки дуже важко реалізовується, зважаючи на обмеженість ресурсів, але мінімальний набір послуг бібліотека здатна надавати. В окремих папках-досьє, в адресо-реквізитних картотеках акумулюється інформація щодо діяльності місцевих органів самоврядування, відомості про найбільш запитувані районні служби, матеріали, що стосуються хвилюючих людей тем: «Пенсійний захист», «Земельні відносини», «Економіка району», «Охорона здоров’я». Фонд бібліотеки-філіалу вміщує суспільно-політичну, науково-популярну, художню вітчизняну та зарубіжну літературу, книги на допомогу навчанню. До послуг користувачів фонд довідкових та бібліографічних видань, який включає - енциклопедії універсальні та галузеві, словники: тлумачні, мовні, термінологічні, орфографічні та інші, бібліографічні покажчики, рекомендаційні бібліографічні посібники, довідково-бібліографічний апарат, що складається з алфавітного та систематичного каталогів, систематичної картотеки статей, краєзнавчої картотеки. Її головна мета - бути бібліотекою для всіх, задовольняти потреби у книзі всього населення - від школярів до спеціалістів.
Книгозбірня впевнено виступає посередником між місцевою владою та жителями села, забезпечуючи «прозорість» прийнятих нею рішень. Цьому сприяє тісна співпраця з сільським головою, виконавчим комітетом сільської Ради та депутатським корпусом. В інформаційному куточку бібліотеки «Ради інформують» зібрані рішення виконкому, постанови сесій, розпорядження сільського голови. Бібліотека систематично інформує односельців про нові
надходження з питань діяльності органів місцевого самоврядування, змін у законодавстві України. Актуальними і корисними є матеріали рубрики «Майбутньому пенсіонеру», в яких зібрані нові законодавчі документи, що забезпечують пенсійну реформу. Рубрика « Фонд соціального захисту повідомляє» знайомить мешканців села про зміни у соціальній сфері, пільгове забезпечення різних груп населення. Користується попитом інформація, акумульована у розділі «Служба зайнятості інформує», з якої відвідувачі можуть дізнатися про вакантні місця на різних підприємствах, організаціях району та області.
Вагоме значення приділяється співпраці з місцевою загальноосвітньою школою. Одна із основних категорій користувачів - учні. Щоб зацікавити їх і в майбутньому, зберегти і не втратити читача, бібліотека працює творчо в напрямку залучення користувачів до участі в масових заходах.
Батьківщина для кожного починається з рідної домівки, материнської пісні, рідної мови. Щоб по справжньому любити свій край, треба його знати, саме такі знання є містком, що єднає покоління. Враховуючи інтереси відвідувачів до подій минулого, бібліотека вбачає своє завдання допомогти у вивченні історії села, бібліотеки, відродженні імен визначних діячів. Матеріали з описом легенди про походження назви села, історію минулого і сьогодення представляє альбом «Село моє - для мене ти єдине». Про славних трудівників села розкажуть газетні статті, зібрані в папку «Наша гордість - односельчани». Велику клопітку роботу у пошуку історичної спадщини проводить вчитель історії Анатолій Романюк. Він зібрав багато пам’яток народної культури та побуту, які зберігаються в краєзнавчому музеї, розміщеному в місцевій школі.
Цікаві відомості про свій край можна почерпнути з книг, представлених на книжковій виставці «Гордись своїм краєм». Відділ «Краєзнавча література» знайомить з історією, географією, економікою та культурою області, району, сприяє розширенню ерудиції, виховує любов до рідної землі, почуття відповідальності за її долю.
Краєзнавча картотека статей містить описи статей періодичних видань і доповнює інформацію по краєзнавству.
Відродженню народних звичаїв, родинних традицій сприяє проведення свята Дня села, народознавчих годин, вікторин.
Робочі дні: вівторок, середа, четвер, п'ятниця, неділя.
Години роботи: з 9:00 до 18:00.
Перерва: 13:00 по 14:00
Вихідні дні: понеділок, субота.