Вівторок, 19.03.2024, 08:45
Вітаю Вас Гість | RSS

Любомльська публічна бібліотека

Годинник
погода в Любомлі
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Зачернеччя

Зачернеччя

Бібліотекар Зінчук Марія Миколаївна

 Офіційний блог - http://zacherneche.blogspot.com

 У мальовничому куточку Волині, серед лісів і полів знаходиться село Зачернеччя, Любомльського  району, Волинської області. Розміщується в східній частині району на відстані 29 кілометрів від районного центру, 130 км від обласного центру та 5 км від залізничної станції. Наприкінці ХІХ століття село Зачернеччя належало до Ковельського повіту.За переказами старих людей з східної сторони села є урочище, де раніше жив пан Чернич.    Коли за тим урочищем почали селитися люди, то під час розмов вживали назву : « за Черничем» . Пізніше ця назва спростувалася і почали село називати Зачернеччя. Ця назва зберіглася і до цього часу, іншої назви село не мало. Перша згадка про село датується 1564 роком.

    Храмом духовності, місцем збереження книжкових скарбів,  осередком цікавого спілкування і відкриття  прекрасного є сільська бібліотека-філія. На жаль, немає точних архівних даних, коли була заснована бібліотека. Відомо, що в далекі 47-і роки книгозбірня була розміщена у приміщенні старого клубу, декілька разів змінювала своє місцезнаходження. Нині бібліотека знаходиться у приміщенні Будинку культури, займає одну кімнату. Бібліотека на селі - це чи не єдине місце, де кожен житель може реалізувати своє конституційне право на вільний, рівноправний доступ до найрізноманітнішої інформації, отримати можливість для безперервної освіти, для гармонійного розвитку своєї особистості. Документно - інформаційний фонд книгозбірні, розкритий через книжкові виставки і тематичні полиці, є універсальним за своїм складом і нараховує 6200 одиниць, із них 31 примірник періодики. Фонд бібліотеки зберігається в опалювальному приміщенні, що має вентиляційні отвори. Літературу одержуємо з районної бібліотеки, відділу комплектування. Документи в більшості художньої тематики, що відповідають запитам читачів.

В бібліотеці, з метою поповнення бібліотечного фонду, постійно діє акція « Подаруй книгу бібліотеці». Протягом останнього часу читачами подаровано 24 примірники  літератури. Щороку до бібліотеки надходить 7 назв періодичних видань.

Населення сільської ради - 835жителів, 65 процентів  людей є читачами нашої бібліотеки. В основному це сільське населення, безробітні жителі, пенсіонери, діти війни, студенти та учні місцевої школи. Середнє число відвідування – 9. Кожного року в середньому бібліотека видає 9 000 примірників літератури. Очолює книгозбірню Зінчук Марія Миколаївна.  Сьогодні можна стверджувати, що бібліотека є носієм ідей культурної інтеграції  різноплановими функціями: інформаційна ,освітня ,просвітницька, виховна, рекреаційна.

        Читачам приємно відвідувати її, все чітко налагоджено, на своєму  місці, і водночас просто, доступно, красиво і зручно. Органічне входження в життя громади села, внесок у виховання дітей і молоді, роль у створенні культурного середовища, підтримка інвалідів та інших соціально незахищених верств населення - все це чинники, які зробили цю бібліотеку важливою складовою соціуму села. І працює бібліотека, виходячи з особистих, соціальних та життєвих потреб мешканців села в інформації, спілкуванні, забезпеченні громадянських прав. Цьому сприяє тісна співпраця з виконавчим комітетом сільської  Ради, окремими депутатами. В сільській бібліотеці користувачі та мешканці села можуть отримати всю необхідну для них інформацію (особливо - незахищені верстви населення), що дозволяє їм вирішувати соціальні питання. Це підвищує рівень правової культури громадян.  У спеціально виділеному тематично-інформаційнійному куточку органів місцевого самоврядування та  органів виконавчої влади села „Влада інформує" знаходяться графіки прийомів голови райдержадміністрації, його заступників, керівників структурних підрозділів,голови районної та сільської ради, рішення виконкомів та сесій Зачернецької сільської ради. Бібліотека  здійснює інформаційну роботу через надання індивідуальної та групової інформації, через проведення масових заходів, днів інформації,  інформ-хвилинок, повідомлень, ігрових годин, зокрема за темами:

« Структура бібліотеки.Правила користування фондом»

 « До бібліотеки завітай, нову пресу почитай»

«Сторінками  нових книг»

« Нові послуги нашої бібліотеки»

Сучасне життя вносить багато змін у бібліотечне обслуговування населення. Наша бібліотека брала участь і перемогла у Всеукраїнському конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», започаткованого Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX ), у рамках програми «Бібліоміст» , при підтримці Міністерства культури і туризму України, Української бібліотечної асоціації за фінансової підтримки Фундації Білла та Мелінди Гейтсів.     

У бібліотеці зроблено ремонт приміщення , що відповідає  програмі «Бібліоміст». За кошти районного бюджету поставлено пластикові вікна, металеві грати та двері. Зроблено заміну електропроводки. Придбано два комп”ютерні столи та два стільці.

 Бібліотека безкоштовно отримала два комплекти  комп”ютерного обладнання та безкоштовний доступ до мережі Інтернет. 26 лютого 2013року відбулось відкриття пункту вільного доступу до мережі Інтернет бібліотеці. детальніше тут.

Після відкриття пункту вільного доступу до мережі Інтернет, до бібліотеки потягнулись люди, порівняно з попереднім місяцем значно збільшилась відвідуваність. Бібліотека почала надавати населенню більше нових послуг: користувачі безкоштовно за допомогою скайп-зв'язку можуть спілкуватись з родичами та друзями по Україні та за її межами, спілкуватись у соціальних мережах, за допомогою інтернет-магазинів замовити товар, замовити квитки на залізничні перевезення та багато іншого.Також у бібліотеці можна безкоштовно отримати консультації до роботи на комп’ютері та пошуку інформації в мережі Інтернет.

Тематичні вечори, вікторини,  години поезій, читацькі конкурси,  уроки пам'яті, вечори історичних портретів - це далеко не повний перелік заходів, що організовує бібліотека для своїх читачів.

Відкриття клубів за інтересами - одне із свідчень активізації соціальної ролі бібліотеки, її прагнення задовольняти потреби користувачів у змістовному проведенні вільного часу. У клубі „Господарочка", створеному при бібліотеці збираються жінки різного віку, що допомагає у спілкуванні і вивченні народних традицій. Члени клубу обмінюються досвідом ведення  присадибного господарства, діляться кулінарними  рецептами, вивчають народні традиції та обряди, виступають на сцені сільського будинку культури.

Масові заходи, які проходять в стінах книжкового храму, проходять цікаво. Радо зустрічаємо своїх читачів, вмієм дати пораду, приємно спілкуємось. Бібліотека має певні напрацювання в організації сімейного дозвілля. Оганізовано тематичний куточок  присвяченого проблемам родинного виховання. До послуг читачів не лише пізнавальні книги для сімейного читання, видання з питань виховання дітей, але й художні книги, які розповідають про відносини між людьми, створення сімейного затишку, дотримання родинних традицій, загальновідомих цінностей, вирішення щоденних проблем.  Книжково-ілюстративні виставки „Разом із сім'єю і для сім'ї", „Сімейна скарбничка", сприяють виникненню бажання у читачів-батьків допомогти своїй дитині долучитися до читання. Проводяться дні сімейного відпочинку, родинні свята, літературно-музичні вечори, зустрічі з цікавими людьми, конкурси  та багато інших інноваційних і традиційних форм масової роботи.

Кожна нація має свої звичаї, що народжувалися впродовж багатьох століть і освячені віками. У бібліотеці-філії активно ведеться краєзнавча робота.  Краєзнавство - це безцінна скарбниця історичного досвіду багатьох поколінь, всього найкращого, що в сфері матеріальної і духовної культури витримало випробування часом. Воно є своєрідним містком, який поєднує покоління минулі з поколіннями сьогоднішніми й прийдешніми. Для  краєзнавчого куточка „До джерел народної мудрості" вишукуються нові, оригінальні форми популяризації краєзнавчої літератури, збирається фольклорно-етнографічний матеріал. Користувачі мають можливість ознайомитися з матеріалами з історії місцевого фольклору. Оформлено альбоми: « Пісні записані з вуст місцевої жительки села Зачернеччя Масловської Тетяни Мойсеївни» та « Стародавні кулінарні рецепти записані з вуст Степачук Тетяни Петрівни 1917 року народження», народними звичаями та обрядами, взяти в них участь, відкрити для себе унікальні лексичні багатства місцевої говірки.

 Старовинні традиції відроджуються шляхом проведення конкурсів на краще знання колядок, турнірів знавців народних прислів'їв „Золота криниця мудрості", вечорниць, уроків народознавства. Краєзнавча література відображена у каталозі та картотеці статей. Така діяльність є особливо важлива, адже для користувачів села тільки бібліотека є основним джерелом відомостей про рідний край, його історію та сьогодення. Доповненням до краєзнавчої роботи є тематично-ілюстрована виставка «Мій край – це серця рідна пристань». Організовано тематичні папки на теми: «Сторінки історії Волинського краю» та «Мій рідний край». З архіву колишнього колгоспу передано альбом «Історія створення колгоспу імені Пархоменка» .В бібліотеці є матеріали з історії створення Св.Михайлівської церкви села Зачернеччя.

Одним із цікавих напрямків краєзнавчої діяльності бібліотеки є пошукова робота. Зростає значення цієї роботи з вивчення історії краю, пам'яток, творіння майстрів-односельчан. Бібліотека залучає зацікавлених читачів до пошуку матеріалу, а потім оформляє альбоми. При активній допомозі жителів села, користувачів бібліотеки оформлено альбом „Сторінки історії села Зачернеччя", ведеться пошук відомостей про історію бібліотеки.

Сільська бібліотека  популяризує літературу християнської тематики, з морально-етичних проблем. Спільно з громадськістю, школою, релігійними громадами в духовній світлиці відбуваються „Зустрічі при свічках" (по десятьох заповідях Божих), де піднімаються питання милосердя, людяності, доброти, любові. Цікаво пройшла година духовності „До істини іду, як до причастя"

Співпраця з творчою інтелігенцією - один із напрямків діяльності бібліотеки. Зачернецька бібліотека-філія постійно розширює коло своїх однодумців, тісно співпрацює з Будинком культури,  директором якого є  Гогуля Віра Василівна - закохана в свою професію, активний організатор проведення масових заходів. Бібліотека працює в тісній співдружності з місцевою школою, дитячим садком, культурно-освітня діяльність яких дає поштовх до зростання національної свідомості мешканців села.

Одним    із    провідних    напрямків    діяльності    бібліотеки-філії с. Зачернеччя є робота з молоддю.У бібліотеці  юнацтву є можливості проявити себе, реалізувати свої здібності, знайти однодумців.  Адже накопичений хороший досвід з організації інтелектуальних ігр, брейн-рингів, диспутів, діалогів по профорієнтації, виставок творчих робіт користувачів,  спілкування за інтересами тощо участь у різноманітних конкурсах:

Підвищеною увагою бібліотекаря користуються наймолодші відвідувачі книгозбірні. До них у особливий підхід. Навчити дітей мислити, жити і працювати в суспільстві - завдання не з легких. Щоб краще розкрити ту чи іншу тему,  використовуємо у своїй роботі елементи гри. Світ гри близький і доступний кожній дитині, а важливо прищеплювати любов до книги, до читання. З елементами гри проводяться бібліотечні екскурсії для ознайомлення з книгозбірнею та з новинками літератури. Розвитку творчих здібностей у юних читачів сприяли урок-гра „Пори року". Такі уроки вносять помітну різноманітність в життя маленьких відвідувачів, створюють додаткові умови для розвитку фантазії, таланту дітей, збагачують їх внутрішній світ. Організовано цикли книжкових виставок „Хай здійсняться наші мрії", „Казковими стежками", „До знань шукаємо доріг". Заходи, які проводить бібліотека, звичайно не можуть вичерпати всього змісту морального виховання читачів. Однак книга, як могутнє джерело духовного і культурного збагачення, займає основне місце в роботі бібліотеки з виховання у читачів національної свідомості, любові до ближнього, до рідного краю.

Бібліотека використовує усі можливості, щоб розповісти про себе. Інформаційний стенд «Бібліотека інформує»  створений у бібліотеці, зацікавлює і приваблює відвідувачів. На ньому розміщено поточні плани роботи  бібліотеки, повідомлення про масові заходи, які проводить бібліотека, перелік книг, які нещодавно надійшли до її фондів.

Робочі дні: вівторок, середа, четвер, п'ятниця, неділя.

Години роботи: з 9:00 до 18:00.

Перерва: 13:00 по 14:00

Вихідні дні: понеділок, субота.

    

Форма входу
Пошук
Анонси подій


календар подій
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 7


Солодуха Микола Степанович © 2024